fbpx

#drclownwdomu – wirtualna terapia śmiechem

Z powodu aktualnej sytuacji w Polsce i na całym świecie, epidemii koronawirusa, wstrzymaliśmy wizyty wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”, Doktorów Clownów, w szpitalach i placówkach specjalnych do odwołania w całej Polsce.

Jest to niezwykle trudna sytuacja, ale chcemy być dobrej myśli i nie zapominamy o naszej misji – leczenia smutku uśmiechem! Na początku pojawiały się w nas pytania i wątpliwości, czy to odpowiedni czas na uśmiech, ale 20 lat temu kiedy zaczęliśmy nieść radość do polskich szpitali także wątpiono w „terapię śmiechem”, a mimo to rok po roku, Doktorzy Clowni ofiarowując tysiące kolorowych nosków i jeszcze więcej uśmiechów udowodnili, że uśmiech pomoga leczyć i zmienia świat na lepsze. Z tego powodu nie przerywamy programu „terapii śmiechem”, a kontynuujemy go wirtualnie – za pośrednictwem mediów społecznościowych pod hasłem #drclownwdomu.

Wolontariusze w ramach działań #drclownwdomu przygotowują materiały edukacyjne na temat właściwości uśmiechu, czytają bajki własnego autorstwa, tworzą teatrzyki, nagrywają filmy pokazowe jak wykonać sztuczkę, filmy instruktażowe jak wykonać cos z niczego oraz propozycje zabaw domowych dla dzieci i całych rodzin. W obecnej sytuacji, kiedy tyle w nas niepokoju, chcemy zachęcić do dzielenia się uśmiechem, życzliwością, a także pokazać jak wiele dobroczynnych właściwości ma uśmiech – wierzymy, że nasze materiały w tym pomogą.

Śmiech towarzyszy nam w radosnych chwilach, ale mało kto z nas zdaje sobie sprawę z jego wyjątkowych cech zdrowotnych i terapeutycznych. Jest to nie tylko uniwersalna forma kontaktu, zrozumiała nawet na drugim końcu świata, ale także naturalne lekarstwo, które ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Badania dowiodły, że śmiech przyspiesza krążenie krwi powodując obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia. Podczas śmiechu masowane są narządy wewnętrzne na skutek czego pogłębia się oddech i dotlenia mózg. Częsty chichot wpływa również pozytywnie na układ odpornościowy, a wydzielane endorfiny obniżają poziom stresu i poprawiają samopoczucie. Spontaniczny śmiech pomaga odreagować frustrację spowodowaną trudną sytuacją życiową, a także pozytywnie wpływa na postrzeganie świata i poprawę relacji międzyludzkich pomagając w nawiązywaniu kontaktów. Uśmiech aktywizuje neurony lustrzane w mózgu, które odpowiadają za rozpoznawanie emocji, dlatego kiedy patrzymy na uśmiechniętą osobę, za chwile sami się szeroko uśmiechamy! Śmiech to nie tylko lepsze samopoczucie, ale także funkcjonowanie całego organizmu! 

A czy właśnie nie tego teraz wszyscy potrzebujemy?

Wierzymy, że z małą, wirtualną pomocą Doktorów Clownów przetrwamy ten trudny czas, bo uśmiech zmienia świat na lepsze!

Zapraszamy na nasz profil na Facebook'u: https://www.facebook.com/fundacja.dr.clown/

#drclownwdomu #wirtualnaterapiaśmiechem

 

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a, 03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone