fbpx
Previous Next

#przeciwcialamiprzeciwcovid19

#przeciwcialamiprzeciwcovid19 

Doktorzy Clowni apelują o oddawanie osocza i pomoc w walce z pandemią

 

Pandemia zamknęła szpitalne drzwi przed Doktorami Clownami, ale to nie powstrzymało ich przed dzieleniem się dobrem i chęcią pomagania innym w powrocie do zdrowia. Tak powstał pomysł na akcję #przeciwcialamiprzeciwcovid19, w której wolontariusze, którzy sami zetknęli się z zakażeniem Covid-19 chcą zachęcać pozostałych ozdrowieńców do oddawania osocza.

 

Czym jest osocze? Jak działa? Czy to w ogóle pomaga? Zapytaliśmy o to dr Dorotę Lisik, specjalistę chorób zakaźnych.

Od blisko roku zmagamy się na całym świecie z epidemią wywołaną wirusem SARS- CoV- 2. Wirus wcześniej nie znany zaskoczył nas swoją złośliwością, bardzo często ciężkim przebiegiem choroby i dużą umieralnością. Nie wiedzieliśmy jakie mamy stosować leki, opieraliśmy się na światowych doniesieniach, na własnej intuicji. Jednak jednym ze stosowanych prawie od początku pandemii do dnia dzisiejszego środkiem jest inaktywowane osocze ozdrowieńcówosocze ozdrowieńców.

Osocze to płynna, niekomórkowa część krwi stanowiąca połowę jej objętości. U osób, które przechorowały infekcję wirusem SARS- CoV-2, w osoczu znajdują się przeciwciała przeciwko temu wirusowi. Podając je osobie chorej podajemy czynnik wyłapujący i niszczący wirusa. Tak wygląda teoria. A jak jest w praktyce? U części zakażonych pacjentów, którym podaliśmy osocze, zaobserwowaliśmy spektakularną poprawę stanu ogólnego zdrowia. U drugiej części stan ten nie uległ zmianie prawdopodobnie dlatego, że choroba była już bardzo zaawansowana. Niezwykle ważne jest żeby osocze podać jak najprędzej, kiedy wirus zaczyna się w organizmie chorego namnażać. Wówczas podając „żołnierzy”, czyli właśnie nasze przeciwciała, może uda się nam zniszczyć „wroga” i uniknąć ciężkich następstw infekcji.

Po kilku miesiącach pracy z pacjentami chorymi na Covid-19 bardzo wierzę w podawanie osocza. Wiem też, że kryterium czasowe do zastosowania tego środka wymaga pełnej jego dostępności. Dlatego też apeluję do wszystkich, którzy przechorowali Covid-19 – oddawajcie osocze! Jeśli w ten sposób uratujecie chociaż jedną osobę to naprawdę warto! To może być Twoja mama, tata, brat, siostra czy przyjaciel. Może być osoba, której nie znasz i nawet nie wiesz, że ta mijająca Cię na ulicy kobieta uśmiecha się dzięki Tobie!

 

Akcja #przeciwcialamiprzeciwcovid19 powstała z inicjatywy wolontariuszy naszej organizacji. Poprzez swoje historie, chcą namówić innych ozdrowieńców do oddawania osocza.

Miałam to szczęście, że przechorowałam Covid-19 z lekkimi tylko objawami. Równocześnie ze mną chorował znajomy, który już tego szczęścia nie miał i dopiero osocze ozdrowieńca postawiło go na nogi. Postanowiłam zgłębić ten temat i okazało się, że jest mnóstwo apeli stacji krwiodawstwa o oddawanie osocza. W związku z tym, razem z pozostałymi wolontariuszami-ozdrowieńcami, wymyśliliśmy akcję #przeciwcialamiaprzeciwcovid19 i poszliśmy oddać krew. To tylko chwila, a można uratować komuś życie! Jeśli przechorowałeś Covid-19, jesteś ozdrowieńcem, nie wahaj się dłużej i zgłoś się do swojej najbliższej stacji krwiodawstwa. Dołącz do nas i podziel się z nami swoim zdjęciem jak działasz #przeciwcialamiprzeciwcovid19. Razem możemy więcej! – zachęca Magdalena Pecho, wieloletnia wolontariuszka. 

 

Jak zostać dawcą?

To bardzo proste. Wystarczy skontaktować się z najbliższą dla swojego miejsca zamieszkania stacją krwiodawstwa w celu wyznaczenia terminu oddania osocza. Na pobranie należy zabrać dokumentację medyczną potwierdzającą przechorowanie Covid-19. Lekarz na miejscu zadecyduje czy zostanie od nas pobrane samo osocze metodą plazmaferezy (czyli metodą oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek) czy krew pełna. Procedura pobrania trwa ok. 30-40 minut.

Osocze i krew ozdrowieńców są cały czas potrzebne. Niewystarczająca liczba dawców wynika z braku wiedzy na czym to polega, jakie należy spełnić warunki i bardzo często również wstydu. Nadal spora część ozdrowieńców boi się przyznać w pracy czy przed znajomymi, że chorowali na Covid-19. Tymczasem nie ma się czego wstydzić, tylko wykorzystać to, co wytworzył nasz organizm i pomóc innych chorym. - My już to zrobiliśmy! Kolej na Was! – zachęcają wolontariusze Fundacji „Dr Clown”.

 

Dane kontaktowe

Fundacja Dr Clown

ul. Powstańców Śląskich 87/U10B 01-355 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone