fbpx

Wszystkiego dobrego dla chorego 2021

Drukuj

Wszystkiego dobrego dla chorego! Akcja pisania listów do pacjentów szpitali

Fundacja „Dr Clown” już po raz piąty organizuje ogólnopolską akcję pisania listów do pacjentów szpitali. „Wszystkiego dobrego dla chorego” to inicjatywa z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego. Pełne dobrej energii listy trafią do pacjentów z m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Suwałk, Lublina, Katowic, Szczecina, Zamościa, Sosnowca i Częstochowy.

Dla każdego pobyt w szpitalu wiążę się z ogromnym stresem i napięciem. Duże znaczenie w trakcie hospitalizacji ma pozytywne nastawienie. O to zazwyczaj dbali Doktorzy Clowni, wolontariusze Fundacji „Dr Clown”, którzy odwiedzali pacjentów na szpitalnych oddziałach, wspierając ich w procesie zdrowienia. Z powodu pandemii, ich wizyty zostały wstrzymane, ale wciąż starają się pomagać chorym m.in. poprzez organizowane akcje społeczne.

Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, wiąże się z bólem, strachem, niepewnością, samotnością. Chcąc okazać wsparcie pacjentom szpitali i przekazać im dobre myśli już kolejny raz organizujemy akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego”. W tym roku w Warszawie poprosiliśmy o wsparcie w pisaniu życzeń uczniów szkół podstawowych i liceów. Udało nam się przygotować prawie 1000 pięknych kartek, które trafią do chorych! – mówi Magdalena Pecho, koordynatorka akcji w Warszawie

Wszędzie kartki zostaną przekazane chorym z pomocą personelu szpitali 11 lutego, ale wolontariusze przekażą je do szpitali wcześniej z uwagi na obostrzenia związane z pandemią.

– Prowadząc od ponad 20 lat śmiechoterapię w polskich szpitalach dobrze wiemy, że okazywana chorym życzliwość poprawia nie tylko ich samopoczucie, ale realnie wspiera proces leczenia. Pomysł na akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” zrodził się z potrzeby podarowania uśmiechu jak największej ilości chorych. Każdy przekazany przez nas liścik spotyka się z uśmiechem, wdzięcznością, ale i łzami wzruszenia ze strony chorych. Akcja spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem, ponieważ dorośli pacjenci nie są przyzwyczajeni do tego, że w szpitalach dostają prezenty. To piękna akcja, która łączy ludzi z całej Polski. mówi Agata Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.

Co roku w akcję „Wszystkiego dobrego dla chorego” włącza się coraz więcej miejscowości i chętnych by przekazać wsparcie chorym. W akcję pisania listów włączają się przedszkolaki, uczniowie, studenci, firmy prywatne i wiele, wiele wspaniałych osób, które chcą się podzielić dobrym słowem z pacjentami. W tym roku akcja, poza Warszawą, odbędzie się także w m.in.: Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Opolu, Radomiu, Suwałkach. W inicjatywę można się włączyć również online udostępniając posty w mediach społecznościowych oznaczone hasztagiem z nazwą akcji #wszystkiegodobregodlachorego.