Dogoterapia z Mars Incorporated w Gliwickim szpitalu

Od miesiąca oficjalnie prowadzimy dzięki współpracy z Mars Incorporated, program dogoterapii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Za nami trzy wyjścia a w planach kolejne 3. Jak to się zaczęło? Na skrzynkę mailową przyszła wiadomość od Pani Ewy dogoterapeutki chcącej nawiązać współpracę z Fundacją. Początkowo entuzjastyczne nastawienie do pomysłu spotkało się z obawami, przecież to szpital, to się nie uda, są przepisy, pies to pies. itd. Jednak krótka wymiana wiadomości, konkretna rozmowa z Panią Ewą, plik zaświadczeń o szkoleniach, jakie przeszedł pies i kwalifikacjach, które posiada Pani Ewa do pracy w charakterze dogoterapeuty rozwiały wszystkie wątpliwości. Pozostało nawiązanie współpracy ze szpitalem i tu decyzja padła na Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, który to bez problemu wyraził zgodę na odwiedziny psa na oddziale. W tym miejscu należy przedstawić owego psa, czyli naszego nowego wolontariusza o imieniu Aston, a dokładniej w fundacyjnej roli Doktor Aston, będący biszkoptowym labradorem, z niesamowitym spokojem w oczach, a przede wszystkim z wielką chęcią do wspólnego spędzania czasu z dziećmi.

 

Jak wyglądają odwiedziny w oczach wolontariuszy?

„Generalnie jest szał. I my, i Panie pielęgniarki jesteśmy równie zafascynowani, gdy piesek zgaduje rękę z przysmakiem, przybija piątkę, daje głos, czy powstrzymuje się od 'chapnięcia' chrupka aż usłyszy komendę proszę. Dzieci zakochane jak same mogą go nakarmić albo trochę 'porządzić' Astonem, który ich grzecznie słucha. Dodam, że z pieskiem mamy pozwolenie na wejście na oddział, więc każde dziecko, czy leży czy stoi ma z nim bezpośredni kontakt. Pani Ewa jest fantastyczna, i brawa dla niej, bo bez niej, nie było by ani tak fajnego dogoterapeuty ani w ogóle dogoterapii w Gliwicach. Jak wchodzimy na oddział to mamy zakaz głaskania i tulenia Astona:( jest w trybie pracy i jak się dowiedziałyśmy uwielbia kobiety i strasznie go rozpraszają. Dlatego po wizycie jest mały napad na Astona wszystkich lekarek i pielęgniarek no i nas, bo każdy chce pogłaskać, zrobić zdjęcie z takim wspaniałym psim doktorem”.

 

A jak to widzi Pani Ewa – dogoterapeutka?

„Bardzo doceniam fakt że mogę być uczestniczyć w programie dogoterapii.
Praca którą wykonują wolontariusze jest godna podziwu i docenienia. Programy które prezentują pacjentom są interesujące nawet dla mnie, osoby dorosłej :)
Jako dogoterapeutę bardzo cieszy mnie fakt ze Fundacja jest otwarta na współpracę z psami terapeutycznymi, nie widzi przeszkód tylko dostrzega szansę i możliwości. W Polsce jest to metoda pracy rozwijająca się, tym bardziej w szczególnej przestrzeni jaką jest szpital”.

 

O działalności Doktora Astona będziemy jeszcze nie raz informować.

 

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a, 03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone