Kwiecień miesiącem podnoszenia świadomości

W kwietniu w Lesznie miało miejsce wiele wydarzeń w ramach kampanii ŚWIADOMOŚĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. Kampania ta zorganizowane zbyła przez Miasto Leszno oraz leszczyńskie organizacje pozarządowe. Oczywiście również mięliśmy w niej swój wkład i to nie mały :)

2 kwietnia wraz z włodarzami miasta, przedstawicielami różnych wydziałów urzędu miasta oraz innymi NGO włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Było to znakomitą okazją do zaprezentowania i przkazania kilku książeczek pt."Duże sprawy w małych głowach".

22 kwietnia dzięki wsparciu Miasta Leszna i pod honorowym patronatem jego prezydenta Pana Łukasza Borowiaka zorganizowaliśmy wyjątkową konferencją pt. "Jeden pacjent- wiele spojrzeń diagnostycznych"- psychoterapia wysokofunkcjonujących dorosłych osób ze spektrum autyzmu. Była to jedna z pierwszych w Polsce prób spotkania profesjonalistów zajmujących się diagnozą i rozwojem dziecka z psychoterapeutami reprezentującymi czołowe modalności psychoterapeutyczne. Celem wydarzenia było otwarcie przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz sposobów rozumienia zagadnienia, spotkanie aktualnej wiedzy dotyczącej autyzmu pochodzącej z obszaru pedagogiki, psychologii i medycyny oraz uwrażliwienie środowiska profesjonalistów na wyzwania będące codziennością pacjentów ze spektrum autyzmu. Gabinet każdego psychiatry, psychoterapeuty osoby ze spektrum odwiedzają niemalże codziennie, często ukryci pod różnymi innymi rozpoznaniami… Odmienności rozwojowe nie mijają wraz z upływającym dzieciństwem. Dziecko ze spektrum autyzmu staje się osobą dorosłą ze spektrum autyzmu i swoją odmienność w odbiorze rzeczywistości wnosi w przestrzeń akademicką, zawodową i rodzinną. Przed profesjonalistami więc z obszaru medycyny, psychoterapii czy edukacji stoi coraz bardziej zauważalne i naglące wyzwanie prowadzenia skutecznej diagnozy, adekwatnej terapii oraz niezbędnych dostosowań edukacyjnych pozwalających osobom ze spektrum odnaleźć się i w pełni realizować w świecie ludzi neurotypowych.

Prelekcje przygotowali i wygłosili znakomici specjaliści: Ewa Dobiała, Kamilla Jakubowska,Agata Kaczmarek- Stożek, Marika Krysiak, Joanna Ławicka, Anna Pakalska, Mirosława Sauć. Serdecznie dziękujemy za owocną współpracę!

Na pierwszy rzut oka może pojawiać się zdziwienie i ciekawość dlaczego Fundacja "Dr Clown" pedejmuje taką tematykę. Otóż prowadząc Terapię śmiechem i zabwą spotykamy także osoby ze spektrum autyzmu. Podnoszenie jakości życia osób w trudnej sytuacji życiowej jest jednym z naszych celów statutowych. Życie osób ze spektrum i ich bliskich do łatwych nie należy. Dzieje się tak, m.in dlatego, że jako społeczeństwo mamy małą wiedzę na temat tego zaburzenia. Istnieje wiele krzywdzących stereotypów, które pragniemy przełamywać. Kluczem do tego jest mówienie o tym, poszerzanie wiedzy w tym zakresie, szukanie skutecznych rozwiązań. " Uśmiech jest bodaj najkrótszą drogą do drugiego człowieka", mamy nadzieję, że pewno dnia będziemy mogli to samo powiedzieć o zrozumieniu.

 

 

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a

03-468 Warszawa

tel. (+48 22) 854 05 01

Newsletter

© 2015 Dr Clown . All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone