„WYPRAWA PO SKARB ZDROWIA” – KSIĄŻKA WYDANA WE WSPÓŁPRACY Z FUNDACJĄ „DR CLOWN” TRAFIŁA DO MAŁYCH PACJENTÓW NA ŚLĄSKU

W tej książce lekarze to czarodzieje, pielęgniarki to rusałki, a szpitalny wózek jest magiczną karocą. „Wyprawa po skarb zdrowia” pomaga dzieciom odnaleźć się w trudnej szpitalnej rzeczywistości. Nowe wydanie książki, której wydruk został sfinansowany we współpracy z Fundacją „Dr Clown”, trafiło właśnie do małych pacjentów w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

 – Pobyt w szpitalu i dla małych, i dla dużych jest sytuacją trudną i stresującą. Niektóre dzieci odbierają go jako karę. Ta książeczka ma pomóc w zminimalizowaniu poczucia osamotnienia czy zagrożenia – mówi dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny i rzecznik praw pacjenta w GCZD, która wymyśliła i napisała książkę „Wyprawa po skarb zdrowia”.

"Witaj dzielny podróżniku. Znalazłeś się na bohaterskim szlaku wyprawy po najwspanialszy skarb, jakim jest zdrowie" – tak rozpoczyna się opis szpitalnej podróży. By zachować bajkową konwencję, mały pacjent jest w tekście przedstawiony jako wielki podróżnik, który w drodze do największych skarbów musi pokonywać trudności i przezwyciężać swoje obawy. W tej trudnej podróży dziecku towarzyszą czarodzieje (lekarze), rusałki (pielęgniarki), skrzaty-siłacze (fizjoterapeuci) oraz magowie (szpitalni nauczyciele).

Odwołałam się do krainy czarów, bo trzeba sięgnąć do zasobów dziecka, do znanego mu świata baśni. Fantazja pozwala zdystansować się wobec trudnej rzeczywistości – podkreśla Justyna Dubiel.

 „Wyprawa po skarb zdrowia” zawiera ilustracje autorstwa ukraińskich artystów Iriny i Andrieja Mielnikov, zagadki graficzne oraz puste strony, gdzie można coś napisać, narysować lub wkleić.

To już VI wydanie „Wyprawy po skarb zdrowia”. Wydruk został sfinansowany dzięki firmie Royal Banking Doradztwo Finansowe we współpracy z Fundacją „Dr Clown”. Książeczka będzie rozdawana nowym pacjentom w szpitalnej Izbie Przyjęć, jest też dostępna do pobrania na stronie internetowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, także poprzez kliknięcie w grafikę poniżej.

 

wyprawa po skarb

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a

03-468 Warszawa

tel. (+48 22) 854 05 01

Newsletter

© 2015 Dr Clown . All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone