„WESOŁY POWRÓT DO SZKOŁY: AKCJA FUNDACJI „DR CLOWN” W 14 MIEJSCOWOŚCIACH ORAZ INTERNECIE

Powrotowi do szkoły po wakacjach oraz rozpoczęciu nauki w nowej placówce towarzyszy radość i ekscytacja, ale też nierzadko napięcie i niepokój dziecka. Jak podtrzymać pozytywną motywację, z którą dzieci najczęściej wracają po wakacjach do nauki? Jak nie dać się stresowi szkolnemu? Odpowiedź przynosi akcja Fundacji „Dr Clown”, zatytułowana „Wesoły powrót do szkoły”. W ramach inicjatywy powstał zestaw porad i informacji dla dzieci, rodziców i pedagogów a w 14 miejscowościach „doktorzy clowni” przeprowadzą we wrześniu antystresowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, zawierające elementy „Terapii śmiechem”.

 

Celem akcji jest wspieranie w rozładowywaniu stresu szkolnego, edukacja do samodzielnego radzenia sobie ze stresem i budowania lub podtrzymania pozytywnego nastawienia wobec edukacji. Zespół ekspertów Fundacji opracował zestaw antystresowych porad dla dzieci i rodziców oraz autorskie scenariusze zajęć radzenia sobie ze stresem – szkolnym i nie tylko, dedykowane pedagogom, którzy chcieliby przez zabawę i rozmowę edukować do zmagania się ze stresem swoich podopiecznych. Na kanwie scenariusza „doktorzy clowni” – animatorzy Fundacji „Dr Clown” – organizują we wrześniu warsztaty dla dzieci i młodzieży w szkołach tradycyjnych i szpitalnych oraz placówkach różnego typu w 14 miejscowościach. Będą to: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kielce, Karolew, Kraków, Legionowo, Leszno, Łódź, Pisarzowice k. Bielska-Białej, Poznań, Suwałki, Szczecin i Toruń. Autorskie zajęcia zawierają elementy relaksacji, bajkoterapii, kinezjologii edukacyjnej, pedagogiki cyrku oraz zabaw interaktywnych i psychoedukacyjnych. Redukują stres, wzmacniają psychicznie, wspierają podopiecznych w zmaganiu się ze smutkiem, strachem i przeciwnościami.

Na co dzień w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce prowadzimy "Terapię śmiechem", której celem jest wspieranie procesu hospitalizacji. Poprzez akcję "Wesoły Powrót do Szkoły" chcemy rozszerzyć nasze działania o minimalizowanie napięcia związanego z powrotem do szkoły. Zadbamy o to, by rok szkolny rozpoczął się na wesoło, z pozytywnym nastawieniem łatwiej jest bowiem stawiać czoła szkolnym wyzwaniom. Podczas warsztatów będziemy się nie tylko bawić, ale i rozmawiać o stresie: czym jest dla dzieci, jak można sobie z nim radzić i o tym, że stres może być także "przyjacielem", który mobilizuje do działania – wyjaśnia Natalia Budzyńska, psycholog z Fundacji „Dr Clown”.

 Zestaw porad na temat tego, jak radzić sobie ze stresem szkolnym i nie tylko, oraz scenariusze zajęć będzie można znaleźć na stronie internetowej akcji: www.powrotdoszkoly.drclown.pl.

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a

03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01

e-mail: info@drclown.pl

 

Newsletter

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone