JAK OKIEŁZNAĆ STRES SZKOLNY? „WESOŁY POWRÓT DO SZKOŁY” – AKCJA FUNDACJI „DR CLOWN” W SUWAŁKACH

Powrót do szkoły to radość, ale i niepokój oraz duża, odczuwalna zmiana – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Szczególnie po pobycie dziecka w szpitalu. Aby wspierać ich w podtrzymaniu pozytywnej motywacji i w radzeniu sobie z nieuniknionym stresem, Fundacja „Dr Clown” organizuje w szpitalu w Suwałkach akcję „Wesoły powrót do szkoły”. W ramach akcji „doktorzy clowni” przeprowadzą antystresowe zajęcia dla dzieci z elementami „Terapii śmiechem”. I proponują kilka antystresowych wskazówek dla rodziców.

Zespół Fundacji „Dr Clown”, która od 18 lat realizuje program „Terapii śmiechem”, opracował autorskie scenariusze zajęć radzenia sobie ze stresem – szkolnym i nie tylko. Na kanwie scenariusza „doktorzy clowni” – animatorzy Fundacji „Dr Clown” – przeprowadzili 3 września niezwykłe warsztaty dla małych pacjentów Szpitala Wojewódzkiego im. Dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Udział w zajęciach wzięli mali pacjenci oddziału pediatrii i chirurgii, którzy już niebawem wrócą w szkolne mury. Autorskie zajęcia zawierają elementy relaksacji, bajkoterapii, kinezjologii edukacyjnej, pedagogiki cyrku oraz zabaw interaktywnych i psychoedukacyjnych. Redukują stres, wzmacniają psychicznie, wspierają podopiecznych w zmaganiu się ze smutkiem, strachem i przeciwnościami. – Wraz z pierwszym dzwonkiem pojawia się radość, ale także stres, lęk, niekiedy tęsknota. Dlatego Fundacja "Dr Clown" po raz kolejny rusza z akcją "Wesoły powrót do szkoły". Wykorzystując autorskie zajęcia zawierające elementy między innymi: śmiechoterapii, chcemy ułatwić dzieciom, a także ich rodzicom, powrót do szkoły, pokazać jak radzić sobie ze stresem i budować pozytywne nastawienie wobec edukacji – mówi Iwona Dąbrowska-Wojtanis, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” w Suwałkach.

„Doktorzy clowni” podczas warsztatów z dziećmi będą się bawić i rozmawiać o stresie: czym jest dla dzieci, jak można sobie z nim radzić i o tym, że stres może być także "przyjacielem", który mobilizuje do działania. Przygotowali tez kilka „antystresowych” porad.

Jak okiełznać stres – szkolny i nie tylko? Radzą eksperci Fundacji „Dr Clown”
• stopniowo zapoznawaj dziecko z trudnymi sytuacjami (adaptacja)
• nie narzucaj wsparcia (proponując pomoc, nie narzucaj jej, a pozwól, aby dziecko mogło samo zdecydować, kiedy z niej skorzysta)
• chwal dziecko za wytrwałość, samodzielność
• rozmawiaj z dzieckiem, wspólnie spędzaj z nim czas
• pamiętaj o czasie na zabawę i spotkania z rówieśnikami
• stawiaj dziecku racjonalne wymagania (na miarę możliwości dziecka i potrzeb dziecka)
• dbaj o zachowanie równowagi między obowiązkami a czasem na odpoczynek i zabawę
• dbaj o zarządzanie czasem, które sprzyja spokojowi (uwzględnij odpowiednią ilość czasu na czynności poranne i wieczorne, by uniknąć nerwowego pośpiechu, spokojowi sprzyjają również stałe, codzienne rytuały, np. kolacja o stałej porze)
• rozsądnie dawkuj korzystanie przez dziecko z telewizji i urządzeń wielkoekranowych i elektronicznych, szczególnie przed snem (nadmiar korzystania z nich negatywnie odbija się na aktywności fizycznej i koncentracji dziecka oraz jego zdolności do wyciszenia się, relaksu i zdrowego snu)
• zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej (najlepiej na świeżym powietrzu) – sprzyja ona dobrej kondycji psychicznej)
• dbaj o zdrowe odżywianie (unikaj cukrów prostych, fast foodów, dbaj o regularność posiłków, obecność warzyw i owoców oraz picie dużej ilości płynów niesłodzonych)

Więcej porad na stronie: www.powrotdoszkoly.drclown.pl/porady/

Konkurs z nagrodami towarzyszący akcji trwa do 9 września.

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a, 03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone