WESOŁY POWRÓT DO SZKOŁY: FUNDACJA „DR COWN” DLA UCZNIÓW SZKÓŁ SZPITALNYCH I SPECJALNYCH W 5 MIEJSCOWOŚCIACH

Powrót do szkoły po wakacjach wiąże się z radością, może mu jednak towarzyszyć również napięcie. Jak walczyć ze stresem szkolnym tak, aby bez przeszkód cieszyć się nauką i pozytywną motywacją do rozwoju? Odpowiedź przynosi akcja Fundacji „Dr Clown”, zatytułowana „Wesoły powrót do szkoły”. W ramach inicjatywy w szkołach szpitalnych i specjalnych w 5 miejscowościach „Doktorzy Clowni” przeprowadzają we wrześniu antystresowe zajęcia z elementami „Terapii śmiechem” dla dzieci i młodzieży.

Celem akcji jest edukacja do samodzielnego radzenia sobie ze stresem i budowanie lub podtrzymanie pozytywnego nastawienia wobec szkoły i nauki. złożony z psychologów i pedagogów Zespół ekspertów Fundacji, złożony z psychologów i pedagogów, opracował  autorskie scenariusze zajęć radzenia sobie ze stresem – szkolnym i nie tylko. Na kanwie scenariusza „Doktorzy Clowni” – animatorzy Fundacji „Dr Clown” –  w pierwszym tygodniu września organizują warsztaty dla dzieci w szkołach szpitalnych w 5 miejscowościach: Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Kielcach i Suwałkach. Autorskie zajęcia zawierają elementy relaksacji, bajkoterapii, kinezjologii edukacyjnej, pedagogiki cyrku oraz zabaw interaktywnych i psychoedukacyjnych. Redukują stres, wzmacniają psychicznie, wspierają podopiecznych w zmaganiu się ze smutkiem, strachem i przeciwnościami.

Na co dzień w szpitalach i placówkach specjalnych w całej Polsce prowadzimy "Terapię śmiechem", niosąc uśmiech i radość oraz wspierając proces zdrowienia. której celem jest wspieranie procesu hospitalizacji. Poprzez akcję "Wesoły Powrót do Szkoły" chcemy rozszerzyć nasze działania o minimalizowanie napięcia związanego z powrotem do szkoły i niesienie uśmiechu dzieciom, które w szpitalu dopiero oczekują na ten powrót. Zadbamy o to, by rok szkolny rozpoczął się na wesoło, z pozytywnym nastawieniem łatwiej jest bowiem stawiać czoła szkolnym wyzwaniom. Podczas warsztatów będziemy się bawić, ale rozmawiać o stresie: czym jest dla dzieci, jak można sobie z nim radzić i o tym, że stres może być także "przyjacielem", który mobilizuje do działania –  wyjaśnia Natalia Budzyńska, psycholog i Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” na Pomorzu.

Projekt jest elementem programu „Terapii śmiechem”, realizowanego przez Fundację „Dr Clown” od 1999 roku w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Motto Fundacji brzmi: „Uśmiech leczy”. Wolontariusze Fundacji, „Doktorzy Clowni”, w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami, za pomocą interaktywnych zabaw, klaunady i wspierających rozmów niosą uśmiech i likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. „Doktorzy Clowni” odwiedzają rocznie 57 000 podopiecznych w 150 szpitalach i placówkach specjalnych w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a, 03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone