WOLONTARIUSZE FUNDACJI „DR CLOWN” SPOTKALI SIĘ Z PIERWSZĄ DAMĄ

W przeddzień Światowego Dnia Uśmiechu wolontariusze Fundacji „Dr Clown” spotkali się z Pierwszą Damą i opowiadali o misji Fundacji oraz o swojej codziennej pracy na rzecz potrzebujących.

Podczas złożonej w Pałacu Prezydenckim wizyty wolontariusze Fundacji opowiadali o programie „Terapii śmiechem”, którą prowadzą w szpitalach i placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce. Rozmawiali też z Małżonką Prezydenta o dobroczynnych zaletach śmiechu i efektach „Terapii śmiechem”. Śmiech bowiem wzmacnia system odpornościowy, pomagając tym samym zwalczyć chorobę i przyspieszyć rekonwalescencję, ma działanie przeciwbólowe i łagodzące objawy wielu chorób, relaksuje, ziwksza wydzielanie "hormonów szczęścia" oraz buduje i umacnia więzi z drugim człowiekiem. Spotkania z „Doktorami Clownami” pomagają podopiecznym Fundacji zapomnieć o chorobie, bólu i samotności.

– Terapia śmiechem to jest coś, co jest ogromnie ważne. Pozytywne podejście do życia i uśmiech są elementami, które pozwalają człowiekowi żyć i wychodzić nawet z najtrudniejszych sytuacji – mówiła Agata Kornhauser-Duda. Dodała, że „odpędzanie smutku i strachu przynosi osobom chorym, niepełnosprawnym czy seniorom wielką ulgę”.

Pierwsza Dama zadawała wiele pytań na temat praktycznych doświadczeń działaczy Fundacji z działań na rzecz chorych i potrzebujących, motywacji, jaka popchnęła przyszłych wolontariuszy do dołączenia do zespołu Fundacji „Dr Clown”. Wolontariusze dzielili się swoimi doświadczeniami, zaprezentowali tez kilka praktycznych metod „leczenia śmiechem”, między innymi elementy iluzji i modelowanie balonów. Opowiadali również o cyklicznych akcjach Fundacji, takich, jak „Wszystkiego dobrego dla chorego”, „Uśmiech dla Seniora”, "Pociąg do Uśmiechu" czy "Dzień piękności i radości dla mam". Opowieściom towarzyszyło wiele radosnych i wzruszających anegdotek i wspomnień.

Małżonka Prezydenta wyraziła szczególne zainteresowanie działalnością Fundacji „Dr Clown” na rzecz seniorów. Była ciekawa spostrzeżeń wolontariuszy dotyczących pracy z osobami starszymi oraz podzieliła się swoimi doświadczeniami z wizyt w szpitalach, hospicjach i placówkach opiekuńczych oraz przeprowadzanych z pacjentami rozmów.

Nie zabrakło tematu przypadającego w tym roku 20-lecia działalności Fundacji. Pierwsza Dama pogratulowała obecnym na spotkaniu wolontariuszom obchodzonej rocznicy. Prezes Fundacji, Anna Czerniak, opowiadała o historii organizacji. – Założyłam Fundację „Dr Clown” zainspirowana działalnością „Patcha” Adamsa, amerykańskiego lekarza, który w przebraniu klauna zaczął odwiedzać pacjentów, by poprawiać ich samopoczucie psychiczne i wspierać w procesie zdrowienia – wspominała Prezes fundacji. – Zaczynaliśmy od jednego szpitala, dziś 500 naszych wolontariuszy regularnie odwiedza 150 szpitali i placówek specjalnych w ponad 80 miastach w całym kraju, zanosząc uśmiech tam, gdzie jest on szczególnie potrzebny – opowiadała Anna Czerniak.

To było trzecie spotkanie „Doktorów Clownów” z Pierwszą Damą. Dwa poprzednie spotkania miały miejsce podczas Międzynarodowego Kiermaszu Dobroczynnego SHOM.

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a, 03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone