ŚWIAT OCZAMI DZIECKA

Jak to jest być wolontariuszem Fundacji "Dr Clown"? Czy w ogóle warto?

Zapraszamy do poczytania rozważań naszej wolontariuszki Agnieszki.  Więcej podobnych wpisów na TYM BLOGU.

----

WDZIĘCZNOŚĆ

Co czujesz widząc uśmiech dziecka? Niewinne spojrzenia malują się na ich buźkach, mała istotka, która ufnie podchodzi do świata. Pamiętasz jak byłeś dzieckiem? Wtedy tak niewiele potrzebowałeś by czuć się szczęśliwym. Szczery uśmiech drugiej osoby, kolorowa chusta, zabawa, oto był cały twój cudowny świat.

 

Kiedy masz problem, nie potrafisz odnaleźć rozwiązania przenieś się do czasów dziecięcych kiedy wszystko było takie proste. Spójrz na to co się dzieje w twoim życiu z nowej perspektywy, spójrz oczami dziecka. Uświadom sobie, że to wcale nie jest problem, w końcu przecież wszystko da się rozwiązać. Jednak podchodząc do zadania z pozytywnym nastawieniem możemy zyskać więcej. Często jesteśmy zaskoczeni rezultatem, sami później mówimy: jakie to było proste. Dorośli potrafią sami sobie utrudnić zadanie, zbyt dużo próbujemy kombinować. Rozwiązanie jest w zasięgu naszej ręki.

 

Kontakt z dziećmi czyni nas bardziej świadomymi, otwartymi i uważnymi. Od tych małych istotek jesteśmy w stanie się bardzo dużo nauczyć. Spostrzegawczość, mądrość i naturalność dziecka urzeka. Łapie za serce ich spojrzenie,gdyż w oczach dziecka jest głębia i niesamowita szczerość.

 

Ludzie uważają, że wolontariusze dużo dają dzieciom poświęcając przy tym swój czas. Owszem dajemy, jednak pomijany jest jeden ważny fakt ile to dzieci nam dają. Dziecko jest jak lekarz, w mig leczy nasze smutki, zapominamy o rzeczach, które nas trapią. Czas, który dziecko nam poświęca jest cenny – tak dobrze widzisz – dziecko nam poświęca, bo mogło by robić w tej chwili wiele innych różnych rzeczy. Dziecko z zainteresowaniem przychodzi, otwarte na nowe doświadczanie, mimo częstego onieśmielenia podejmuje próbę poznania nowego. Kiedy całe wchodzi w wydarzenie, zapomina na chwilę o tym co go trapi. Właśnie tego moglibyśmy się uczyć od dzieci, bmy umieli wyłączyć się w danej chwili. Co tak naprawdę daje nam ciągłe myślenie o problemie? Właśnie nic, na pewno nic dobrego. Więc, dlaczego wciąż popełniamy ten sam błąd, sami zapędzamy się w pułapkę. Nasza naiwność jednak nie zna granic. Jeśli postawiłeś sobie jakiś cel i chcesz go rozwiązać po pierwsze nastaw się pozytywnie, po drugie rozepnij guziki i nie spinaj się tak, z uśmiechem klauna idź przed siebie. Uwierz, że z odpowiednim nastawieniem, czytaj z pozytywnym nastawieniem osiągniesz założony cel.

 

Jak dziecko bądź wulkanem energii, nie zapominaj o uśmiechu i „zabawie” - czyli tak naprawdę pracy - która kształtuje naszą rzeczywistość. Każda inicjatywa umacnia, dodaje siły i pewności. Aktywne życie, pełne pasji i zaangażowania, to życie szczęśliwe, jak życie dziecka.

 

To właśnie dziś uśmiechnął się do mnie los. Te dzieci odmieniły mnie, pokazały nową perspektywę, uświadomiły o rzeczach tak banalnych że aż dorośli powinni się schować. Poprzez zabawę, ciepłe spojrzenia, prostą rozmowę… Dzieci potrafią ująć za serce. To w prostocie ukryte jest prawdziwe piękno. Otwarcie mogę powiedzieć, że każde spotkanie otwiera mi coraz szerzej oczy. Nie liczy się ile masz lat, czym się zajmujesz na co dzień, nie spyta cię o to nikt. Ważne co nosisz w sercu i, że rozsiewasz uśmiech. Jeśli ktoś się mnie spyta co mi się w tym podoba, powiem dziecięce szczere serce, które kształtuje i wzmacnia charakter.

Chcesz napisać swoją baśń, nie czekaj, czas leci...

-----

Jeżeli podobnie jak Agnieszka chcesz leczyć uśmiechem (ale też dostawać wiele dobrego w zamian), zachęcamy do zostania naszym wolontariuszem :).

Wystarczy skontaktować się z Pełnomocnikiem danego oddziału. Kliknij TUTAJ

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a, 03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01, e-mail: info@drclown.pl

 

Polityka prywatności

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone