ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ FUNDACJI, WESPRZYJ NASZE PROGRAMY I AKCJE!

 

  • Wesprzyj działania Fundacji "Dr Clown", wpłacając środki na nasze konto w prosty i bezpieczny sposób ze swojego konta. Wpłać on-line
  • Wpłać dowolną sumę na konto Fundacji - nr konta głównego: 42 12401125 1111000003460184   (pozostałe konta Fundacji).

 

PODARUJ NAM 1% TWOJEGO PODATKU

 

1% dla Fundacji "Dr Clown"!

 

POMÓŻ NAM POZYSKAĆ NOWYCH PRZYJACIÓŁ!

 

Opowiedz o naszych działaniach swojej rodzinie, znajomym, przyjaciołom.

 

UŚMIECH DLA SENIORA

Dorosłych również „leczymy” uśmiechem. Fundacja „Dr Clown” od kilku lat realizuje  program terapii śmiechem dla osób dorosłych. Jego celem jest wsparcie emocjonalne Pacjentów, których wiek lub choroba wyrzuciła poza nawias aktywnego życia i którzy borykają się z napięciem emocjonalnym, jakie taka sytuacja wytwarza w każdym człowieku.

Żyjemy dziś w dużym tempie i coraz trudniej pielęgnować nam rodzinne więzi. Liczą się pieniądze, status społeczny, utrzymanie pracy. Osoby chore, zwłaszcza przewlekle, często nie mieszczą się w kręgu zainteresowań współczesnego świata. Nawet najbliżsi nie zawsze znajdują czas, a nawet chęć, żeby się nimi zająć. W szpitalach i domach opieki obserwujemy coraz więcej ciężko chorych pacjentów, często seniorów, których nikt nie odwiedza, a którzy z chorobą i starością muszą zmagać się samotnie.

Fundacja „Dr Clown” postanowiła wykorzystać swoje wieloletnie już doświadczenie wynikające z realizacji programu w szpitalach dziecięcych pod nazwą  „Terapia śmiechem i zabawą” do opracowania projektu  skierowanego do osób 50+.

Projekt ten realizowany jest w  szpitalach dla dorosłych.
Równoległy projekt pod nazwą „Uśmiech dla seniora” jest realizowany na oddziałach geriatrycznych, w Domach Pomocy Społecznej, w Hospicjach,  oraz  w Klubach Złotego Wieku. W ramach terapii śmiechem prowadzimy  tam również  sesje śmiechu dla seniorów i organizujemy warsztaty.

Oddziały realizujące te projekty to: Bydgoszcz, Leszno, Poznań, Racibórz, Toruń, Warszawa oraz Zielona Góra.

Właśnie Zielonej Górze w Domu Dziennego Pobytu "Nestoria" , podczas prowadzenia terapii śmiechem nakręciliśmy film p.t Uśmiech z „doktorem clownem”, który zdobył II miejsce w konkursie wojewódzkim "Wolontariat łączy pokolenia" w kategorii "Wespół w Zespół".

 

REHABILITACJA NA WESOŁO

Od listopada 2002r Fundacja "Dr Clown" rozpoczęła realizację nowego projektu pt. "Rehabilitacja na wesoło". Wchodząc w struktury organizacyjne Oddziałów Rehabilitacyjnych terapeuci Fundacji - rehabilitanci, w stroju i makijażu clowna wspomagają proces rehabilitacji prowadząc jednocześnie część ćwiczeń rehabilitacyjnych usprawniająco stymulujących z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla terapii śmiechem i zabawą.

Program jest współfinansowany ze środków Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Polityki Społecznej, w ramach programu FIO oraz Firmy Papier-Hurt

 

PROGRAM "PROTEZY"

Zakup protezy - jak to wygląda w praktyce? Kiedy już zapadnie konieczna i bolesna decyzja o amputacji, przed pacjentem otwiera się długa i męcząca droga, na której końcu czeka go zakup "upragnionej" protezy. Drogę tę otwiera sam zabieg a tuż po nim chemioterapia, której celem jest zniszczenie pozostałych komórek rakowych tak, żeby nie było nawrotu. Następnie pacjent przechodzi rekonwalescencje i długotrwałą rehabilitację, może jej towarzyszyć w razie konieczności konsultacja psychologa.

Droga którą na papierze tak łatwo opisać w dwóch krótkich zdaniach, w rzeczywistości trwa od kilku do kilkunastu ciężkich miesięcy. Dopiero po przejściu tych wszystkich etapów pacjent może zacząć myśleć o zakupie protezy, a w zasadzie dwóch protez - doraźnej i stałej. Pierwsza - doraźna, ma na celu przyzwyczajenie pacjenta i jego ciała do używania protezy, wyrobienia koordynacji i wykształcenia mięśni.

Dopiero po przyzwyczajeniu się do protezy doraźnej można się przymierzyć do zakupu drugiej - stałej. Jest to wydatek od kilku tysięcy złotych (mechaniczna proteza np. dłoni) do kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych (mechaniczno-elektroniczna proteza całej kończyny).

W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa z ubezpieczenia jedynie niewielki ułamek tej kwoty.Ubezpieczenie gwarantuje nam zwrot kosztów od 780 złotych za protezę stopy do maksymalnie 3000 złotych (proteza całej nogi lub ramienia). Dodatkowo można jeszcze ubiegać się o dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Jeśli otrzymaliśmy 1000 zł z NFZ to mamy szansę dodatkowo otrzymać jeszcze 150% tej kwoty z PCPR a więc w tym przypadku 1500 złotych. Te, wydawałoby się niemałe kwoty nie rozwiązują jednak problemu kiedy w grę wchodzi konieczność zakupu protezy za kilkanaście tysięcy złotych.

Czy zakup "wymarzonej" protezy rozwiązuje problem już ostatecznie? Niestety nie. Kiedy pacjentem jest małe dziecko proteza może spełniać swoje funkcje jedynie przez krótki czas, wraz ze wzrostem pacjenta konieczna jest wymiana protezy na nową - większą. Dodatkowo proteza, jak każde inne urządzenie mechaniczne ulega zużyciu, raz na kilka lat trzeba ją regenerować lub wymieniać w całości.

O dofinansowanie Z NFZ i PCPR możemy ubiegać się co 3 lata. Nie zmienia to niestety faktu, że cena kolejnej protezy jest podobnie jak cena pierwszej o wiele wyższa niż kwota wypłacana przez ubezpieczenie.

 

 

 

Dane kontaktowe

Fundacja "Dr Clown"

ul. Jagiellońska 58 lok.128a

03-468 Warszawa

tel.(+48 22) 854 05 01

e-mail: info@drclown.pl

 

Newsletter

© 2015 Fundacja "Dr Clown". All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone