Wszystko co musisz wiedzieć o PIT-38

Co to jest PIT-38?

Gra na giełdzie lub posiadanie udziałów w spółkach to sposób na zarabiane pieniędzy, w ostatnich czasach coraz popularniejszy. Wielu Polaków zachęcanych przez reklamy zarobkuje właśnie tutaj. Dochody uzyskiwane w ten sposób również są opodatkowane, a do rozliczania się z urzędem właśnie z przychodów giełdowych służy PIT-38. Należność nazywamy podatkiem giełdowym, a stawka wynosi 19%.

Druk PIT-38 podatnicy wykorzystują do rozliczania przychodów kapitałowych. Do takich przychodów rozliczanych na PIT-38 zalicza się m.in. odsetki od depozytów bankowych, lokat lub innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania czy przychody z obrotu papierami wartościowymi. Kto składa PIT-38? Samodzielnie z zysków rozliczyć się muszą posiadacze akcji i obligacji w momencie ich sprzedaży. Co ważne, przychody z kapitałów pieniężnych nie są rozliczane z innymi dochodami, lecz na specjalnie dedykowanym do tego celu druku PIT-38.


Formularz podatkowy PIT-38 jest obowiązkowym do złożenia drukiem rozliczeniowym dla osób, które w danym roku podatkowym uzyskały dochody (lub straty) w związku z odpłatnym zbyciem:

• Akcji

• Obligacji

• Pochodnych instrumentów finansowych

• Praw do papierów wartościowych

• Udziałów w spółkach z o.o.

Formularz PIT-38 posiada też załącznik PIT/ZG, który informuje o wysokości zagranicznych dochodów podatnika oraz opłaconym przez niego podatku poza granicami RP. Załącznik do formularza PIT-38 należy złożyć osobno, dla każdego państwa, w którym uzyskany został dany dochód.

Pobieranie program do PIT Wersja online PIT

Darmowy program PITax.pl Łatwe podatki dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP. Dane techniczne programu znajdują się w dolnej częsci strony.

Kto wypełnia PIT-38?

Wypełniając PIT-38 wykazujemy nasze dochody i straty z gry na giełdzie, i na takiej podstawie zostaje wyliczony nasz podatek. Podatnik, który prowadzi rachunek inwestycyjny w domu maklerskim, winien otrzymać od niego PIT-8C, zawierający informacje jak samodzielnie zweryfikować zyski i straty.

PIT-38 wypełniamy uzyskując dochód odpłatnie zbywając:

• papiery wartościowe, w tym wszelkiego rodzaju akcje i obligacje,

• pożyczone papiery wartościowe,

• pochodne instrumenty finansowe oraz realizowane na ich podstawie prawa,

• udziały w spółkach z osobowością prawną.

Pamiętajmy też, że PIT-38 wypełniają osoby obejmujące udział w spółkach z osobowością prawną lub wkład w spółdzielni.

PIT-38 wypełniają osoby uzyskujące zysk z instrumentów finansowych indywidualnie. Nie zamieszczamy w nim dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto mamy możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem dodatkowo przez PIT-37.

Dla rozliczenia PIT-38 każdy podatnik odprowadzić musi podatek w stałej wysokości 19%. Jest to stawka niezmienna, nie ulegająca zmianom nawet za względu na wysokość uzyskanych dochodów.

PIT-38 można rozliczyć na dwa sposoby – online lub ręcznie przy pomocy druku PIT-38. Poniżej umieściliśmy wszelkie niezbędne odnośniki potrzebne do rozliczenia PIT-38 online, a także formularz PIT-38 do druku i wypełnienia ręcznego.

Terminy w PIT-38 za 2019 rok

Wniosek podatkowy o uzyskanych dochodach z przychodów na giełdzie należy złożyć w urzędzie skarbowym bądź za pomocą aplikacji podatkowej do 30 dnia kwietnia danego roku podatkowego, tak jak w większości przypadków składanych PIT-ów.

PIT-38 a dochody za granicą

W deklaracji PIT-38 wykazać można również niezwolnione z opodatkowania przychody pozyskane z tych źródeł poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Aby tego dokonać należy wypełnić dodatkowy załącznik PIT/ZG, który stanowi informację o wysokości dochodów z zagranicy, jak również uwzględnia się w nim zapłacone podatki w roku podatkowym.

Brak rozliczenia wspólnego

Osoby zobowiązane do rozliczenia przychodów przy pomocy PIT-38 nie mają możliwości rozliczenia wspólnego z małżonkiem. Oznacza to, że małżonkowie muszą złożyć zeznanie podatkowe niezależnie, każde osobno, również ze względu na stałą stawkę procentową- rozliczenie wspólne jest zbędne.

Ważne! PIT-38 i PIT-8C

W przypadku zeznania przy pomocy PIT-38 nie obowiązuje żadna kwota wolna od podatku. Każda zarobiona złotówka musi zostać opodatkowana, niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów.
Rozliczenie przychodów z giełdy dokonywane jest na podstawie otrzymanego PIT-8C, w którym przykładowo biuro maklerskie informuje podatnika o wysokości przychodów.
Ze względu na dużą zmienność w zakresie zyskowności inwestycji (zmian wartości akcji) przez cały rok podatkowy nie są odprowadzane miesięczne składki, a dopiero na koniec roku podatek giełdowy zostaje rozliczony i opłacony przez podatników, zarabiających na giełdzie.

Program PIT-38 oraz PIT-38 online

Program PIT-38

Darmowy program do PIT-38

Rozliczenie przychodów sprawia wiele trudności podatnikom, niezależnie od druku PIT, który są zobowiązani wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym, jednak PIT-38 jest najczęstszym drukiem wymagającym korekty podatkowej. Zabezpieczeniem może być skorzystanie z nowoczesnej formy składania deklaracji podatkowych - programu bądź aplikacji. Ten sposób jest bardzo wygodny i szybki – zeznanie podatkowe można złożyć bez wychodzenia z domu, ponadto takie programy automatycznie wykonują wszelkie obliczenia, podpowiadają co wpisać w odpowiednie pole, sprawdzają poprawność wypełnionej deklaracji.

Dane techniczne programu PITax.pl Łatwe podatki

Aplikacja PITax.pl Online

Aplikacja dostępna jest pod adresem https://www.pitax.pl/rozlicz/0000024181/

Obsługiwane przeglądarki: Z aplikacji można korzystać we wrzystkich współczesnych przeglądarkach internetowych. Zapewniamy pełne wsparcie dla wskazanych i wyższych wersji przeglądarek:

• Mozilla Firefox wersja 55

• Google Chrome wersja 60

• Apple Safari wersja 10

• Microsoft Internet Explorer wersja 11

Wymagane ustawienia przeglądarki:

• Właczona obsługa języka JavaScript

• Włączona obsługa ciasteczek (cookies)

• Możliwość obsługi plików pdf

Aplikacja PITax.pl dla Windows

Aplikacja dostępna jest pod adresem https://www.pitax.pl/offline/0000024181/PITax.pl.instalator.exe

Parametry programu

• Aktualna wersja: Program jest pobierany bezpośrednio z serwerów producenta. Z tego względu zawsze aktualna informacja o wersji dostępna jest pod tym linkiem.

• rozmiar pliku: 662 kB

Minimalne wymagania systemowe

• Procesor: 1 GHz lub szybszy

• 1GB RAM

• 50 MB wolnej przestrzeni na dysku

• Windows 7 lub nowszy - rekomendowany Windows 10

• Acrobat Reader DC 2017

• Internet Explorer wersja 11

Aplikacja PITax.pl w wersji na komputery została zaprojektowana dla rozdzielczości ekranów 1280x768 lub większej.

Program ten nie umożliwia swobodnego wyboru i przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego.